Nepoznám človeka v blízkom okolí, ktorý by pripúšťal vojnový konflikt na Ukrajine pred 24.2.2022. No žiaľ, realita je dnes iná a svet sa takmer po 80 rokoch zmieta opäť v neistote a obavách, či lokálny vojnový konflikt prerastie v 3. svetovú vojnu.
Myslím, že nikto nemáme povestnú krištáľovú guľu a nevieme s istotou povedať, aký smer to naberie, no to čo vieme a za čím si stojím, že sa to určite odzrkadlí v negatívnom dopade na globálne hospodárstvo a v negatívnom sentimente očakávanej budúcnosti.
Geopolitické zmeny a diplomatická izolovanosť
Výrazné zmeny nastanú v geopolitickom nazeraní a vznikne tým výzva aj u nás a v krajinách bývalého východného bloku v upevnení západnej orientácie a v utvrdení významnosti ochranného paktu NATO. Očakávam tiež zintenzívnenie vládnych opatrení pri preverovaní tzv. „korozívneho kapitálu“ s ohľadom na bezpečnosť krajiny, pretože ide o financovanie, ktoré stráda transparentnosť, zodpovednosť a trhovú orientáciu. Ďalším očakávaným krokom bude zmrazenie všetkých vzťahov s Ruskom, či už na úrovni finančných alebo diplomatických a zvýšená štátna kontrola nad vlastníkmi kritickej infraštruktúry, kedže za investormi môžu byť často skryté bezpečnostné hrozby.
Zdražovanie cien agro-komodít, základných potravín a liekov
Samozrejme vplyvom blízkosti vojnového konfliktu na najväčšiu „obilnicu Európy“ bude určite i zdražovanie agro-komodít pre poľnohospodárstvo a chov zvierat, základných potravín ako chlieb, cestoviny, mlieko, maslo, olej, ovocie. Taktiež sa treba pripraviť na možné vyššie ceny cukru, mäsa, kukurice, sóje. Treba sa pripraviť aj na to, že zvýšením počtu ranených a obetí vojny, môžu zdražieť i lieky, alebo ich môže byť nedostatok.
Zdražovanie pohonných hmôt a energií, plynu
Situácia na Ukrajine a energetická závislosť na Rusku bude a aj už má reálny vplyv najmä na ceny energií, ktoré od začiatku vojny výrazne vzrástli. Stačí sa pozrieť na najbližšiu benzínku alebo pozrieť si aktuálny výpis a zúčtovanie od energetického dodávateľa plynu či elektrickej energie pre domácnosti a firmy. Očakáva sa nárast cien plynu až na 180 eur za megawatthodinu a ropy na 120 dolárov za barel v priebehu roka.
Sankcie sa pritvrdzujú
Západné zoskupenia každým dňom pritvrdzujú a oznamujú verejnosti novo uvalené sankcie na Rusko či Bielorusko. Pre Rusko budú určite bolestivé, no nebudú smrteľné. Vyzerá to tak, že ekonomické škody spôsobené sankciami či nákladmi na vojenské operácie sa v Rusku dotknú oligarchov, ale hlavne na to doplatia bežní Rusi oslabením rubľa a možnou stratou pracovných príležitostí, kedže z Ruska začali masívne odchádzať strategickí zahraniční investori ako McDONALD, IKEA, VW, BP, EXXON Mobile a iné korporácie západného sveta. Tvrdou ranou pre Rusko je rozhodne odstrihnutie ruských bánk od platobného systému SWIFT a obmedzenia vývozu a dovozu z Ruska.
Odvetnou a možnou reakciou maximálnym sankciám by sa Rusko mohlo pomstiť západu zatiaľ najradikálnejším spôsobom, a to zastavením toku plynu či ropy do Európy, na čo doplatí prevažne stredná Európa závislá na BRATSTVE, JAMALE, či DRUŽBE.
Vojnový konflikt a dopad na finančné trhy
Na svetových finančných trhoch sa aktuálna situácia odzrkadľuje zvýšenou kolísavosťou. Akciové trhy sú opäť v červených číslach, rastú ceny energií a komodít ako napr. zlato a ropa, čo však v tejto situácii nie je nič nezvyčajné.
So zvýšenou kolísavosťou na finančných trhoch je potrebné počítať aj v ďalšom období. V určitej miere volatilita bola prítomná na trhoch už od začiatku tohto roka 2022. Pre dlhodobých investorov sa nič zásadné nemení. Netreba zabúdať, že panika a emócie sú veľmi zlý radca. Najlepšou odpoveďou, a to čo učíme našich klientov na zvýšenú kolísavosť, sú pravidelné investície alebo rozkladanie veľkých jednorazových nákupov do PF/ETF na viacero častí.
Čo má robiť bežný investor?
V podstate nič. Treba naďalej pokračovať v nastavenom pravidelnom investovaní a dodržať svoju investičnú stratégiu vzhľadom na investičný horizont. Pri pravidelnej investícii je pokles trhov dokonca priaznivou udalosťou, hlavne ak je investor na začiatku svojho investičného horizontu. Rozhodne sa netreba svojich investícií do PF/ETF zbavovať. Investičná stratégia vám bola našimi PFA nastavená na mnoho rokov dopredu. Základným predpokladom úspešnej investície a dôjdenia do cieľa je nezísť z vytýčenej trasy.
Jednoznačným tipom pre investorov a rokmi overeným riešením je držať sa svojich plánov a investičnej stratégie, t.j. nič nemeniť oproti tomu, ako ste boli nastavení na začiatku pred vojnovým konfliktom. Pre svoje ubezpečenie a dohodnutie si servisného stretnutia môžete kontaktovať našu širokú sieť finančných agentov alebo rovno svojho investičného poradcu.
Záverom možno konštatovať, že vojenské konflikty sú veľmi nepríjemnou a úzkostlivou situáciou, ale v ľudskej histórii nejde o nič nezvyčajné. Aj keď geografická blízkosť konfliktu, bezprecedentná invázia ruských vojsk vyvolávajú mnoho otázok a zvýšenú neistotu aj u investorov, podporenú hlavne vplyvom prezentovanej tézy mainstream médiami, že svet už nebude ako predtým, a to na dlhšiu dobu a doterajšia bezpečnostná architektúra Európy bohužiaľ prestane platiť.
Mier!
Ing. Ivan Duvač
PXI ACADEMY