Rada investorov má komoditné podielové fondy pevne spojené s ropou, zemným plynom či uhlím. Áno, existujú produkty zamerané výhradne na tieto komodity. V Českej a Slovenskej republike sú dostupné fondy, ktoré drobným investorom sprostredkovávajú investície do cenných kovov či poľnohospodárskych plodín.
S rastúcim bohatstvom rastie chuť
Rastúce nákupné schopnosti spotrebiteľov v Číne viedli k tomu, že v tejto krajine v posledných 20 rokoch narástla spotreba bravčového mäsa na obyvateľa o viac než 50%, v prípade pšenice to bol nárast o cca 8%. Podľa svetovej banky v Číne ľudia s nízkym príjmom minú na potravinách o 57% menej než stredná vsrtva. V tejto skupine obyvateľov (stredná vrstva) má pritom v Číne do roku 2030 pribudnúť cca 200 000 000 obyvateľov, teda viac ľudí, než má momentálne celá stredná vrstva v USA.
Pokiaľ ide o rastúcu spotrebu, tá sa netýka len Číny, v Indii narástla v uplynulých 20 rokoch spotreba elektrickej energie na hlavu o cca 215%, v Brazílii o 62,5% a na Filipínach o 51%. Takto by sme mohli pokračovať pomerne dlho.
Či už je to stúpajúca spotreba bravčového mäsa a pšenice v Číne, elektrickej energie v Indii či globálne rastúcej spotrebe rýb, na veľkej časti týchto investičných príležitostí je možné participovať prostredníctvom podielových fondov, či už sú to akciové podielové fondy (akcie potravinárskych spoločností ako sú Nestlé, Coca Cola, Kraft Foods alebo Philip Morris) či komoditné fondy.
„Rada komoditných fondov investuje svoje prostriedky aj do akcii, jedná sa teda o úzko zamerané akciové podielové fondy. Okrem toho, podielové fondy investujú do komoditných indexov ako sú napríklad Bloomberg Commodity Ex-Agriculture či Livestock(RI). Teda nedochádza k tomu, že by investičné spoločnosti kupovali samotnú komoditu. Výhodou fondov investícii do komoditných indexov môže byť väčšia korelácia so samotnými cenami komodít. Rastúce ceny surových materiálov či poľnohospodárskych plodín totiž nezaručujú zvyšujúce sa marže samotných výrobcov.“, popisuje situáciu Wolfgang Koeck, analytik Phoenix Investor
O ktoré fondy konkrétne ide?
- Parvest Comodities
- Credit Suisse Comodity Index Plus
- Generali Fond komoditný
- J&T Komoditný fond
- ČSOB komoditný
Akcie vs. komoditné indexy
Komoditné fondy sú alternatívou pre diverzifikáciu dynamickej zložky portfólia, pričom komoditné indexy môžu vykazovať vyššie riziká než samotné akcie. ,,Zatiaľ, čo pri akciách investor profituje z vyplatenej dividendy a kapitálového ohodnotenia, v prípade komodít je to iba kapitálové zhodnotenie. Z tohoto titulu sú ceny komodít viac závislé na súčasnom psychologickom rozpoložení trhu a môžu tak vykazovať vyššiu volatilitu.“, uzatvára Koeck.
Zdroje informácii: Svetová banka, Investičné spoločnosti